Wybierz najlepszą odmianę na ziarno

2022-03-01

Przy wyborze odmiany ziarnowej kukurydzy należy uwzględnić kilka istotnych czynników, w tym wilgotność ziarna w plonie i średni plon. W tym na pewno pomocne są wyniki doświadczeń z roku ubiegłego udostępnione przez COBORU.

Ostatnie lata to okres bardzo zmiennej pogody, która przyczynia się do zwiększenia poziomu stresu środowiskowego dla kukurydzy, ogranicza jej potencjał plonowania oraz pogarsza cechy jakościowe. Trafny dobór odmiany do konkretnego stanowiska i warunków klimatycznych w danym rejonie ma ogromne znaczenie i decyduje o powodzeniu uprawy. Dlatego też jednym z wyzwań współczesnej hodowli roślin jest uzyskanie odmian wysoko i przede wszystkim stabilnie plonujących w różnych warunkach uprawowych.

Lepszy wigor początkowy

Już od momentu siewu kukurydza narażona jest na niekorzystne warunki związane z niskimi temperaturami powietrza i lokalnymi przymrozkami. Odmiany z lepszym początkowym wigorem bardziej tolerują te niekorzystne warunki oraz szybciej się rozwijają. Rośliny są bardziej wyrównane i nie ma braków w obsadzie roślin.

Kwitnienie i wykształcanie ziaren to okres, w którym zapotrzebowanie na wodę jest najwyższe. Istotne jest, aby do tego czasu roślina rozwinęła silny system korzeniowy i miała możliwość pobierania wody z gleby na większej głębokości. Brak opadów i upały podczas wegetacji nie pozwalają na pokrycie zapotrzebowania roślin na prawidłowy rozwój, co wiąże się wtedy ze słabszym zawiązywaniem kolb (osłabienie żywotności pyłku) i gorszym ich zaziarnieniem, co w efekcie powoduje zmniejszenie plonu.

Odporność na wyleganie i choroby

Szczególne znaczenie w sytuacji przedłużających się zbiorów oraz deszczowej pogody jesienią ma uzyskanie odmian tolerancyjnych na wyleganie łodygowe i korzeniowe. Rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym oraz mocnymi i zdrowymi łodygami są mniej narażone na wyłamania i wyleganie spowodowane silnym wiatrem, co ogranicza straty.

Przy uprawie na ziarno najważniejszą chorobą pochodzenia grzybowego jest fuzaryjna zgorzel łodyg powodująca wyleganie dojrzewających roślin. Stopień podatności odmian na fuzariozy jest warunkowany genetycznie i warto to uwzględnić przy przewidywanym opóźnieniu zbioru kukurydzy, tym bardziej że opanowanie kolb przez grzyby Fusarium sp. przeważnie jest równoznaczne ze zwiększoną ilością mykotoksyn w paszy.

mgr inż. Karolina Piecuch

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 03/2022 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy