Wybierz najlepsze odmiany pszenicy

2021-08-02

Na początku bieżącego roku zarejestrowano jedenaście nowych odmian pszenicy ozimej, w tym dwie z grupy A, siedem z B i dwie z C. Z hodowli krajowej pochodzą tylko dwie.

W roku 2020 z Krajowego rejestru (KR) skreślono 15 odmian, a w pierwszych pięciu miesiącach tego roku – kolejne 4 (Muszelka, Satyna, Florencia, SU Viedma). Obecnie w KR pszenicy ozimej znajduje się 128 odmian, w tym 4 regionalne (naturalnie przystosowane do lokalnych warunków, rejestrowane bez wymogu badania WGO, głównie dla zachowania bioróżnorodności), jedna z grupy technologicznej elitarne chlebowe (E), 51 – jakościowe chlebowe (A), 57 – chlebowe (B) i 15 – pastewne lub inne (C). Większość odmian pochodzi z hodowli zagranicznej (79, co stanowi 62%).

Korzystaj z LOZ

Duża liczba odmian dostępnych na rynku nasiennym powoduje, że wybór nie jest łatwy, z drugiej jednak strony pozwala na wybór odmiany najlepiej dostosowanej do potrzeb danego gospodarstwa. W optymalnym wyborze pomocne mogą być Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa (LOZ), przedstawione w tab. 2.
Listy te tworzone są w poszczególnych województwach na podstawie wyników doświadczeń PDO, z uwzględnieniem plonowania odmian w osobnych rejonach kraju. Przy tworzeniu list brane są pod uwagę także inne cechy rolniczo-użytkowe. Decyzje dotyczące list podejmowane są autonomicznie na szczeblu poszczególnych województw i corocznie aktualizowane. Dla pszenicy ozimej w każdym województwie rekomendowanych jest od 5 do 16 odmian. W tym roku na LOZ znajduje się łącznie 41 odmian, w tym jedna z CCA. W niemal wszystkich województwach rekomendowane są odmiany Artist i RGT Kilimanjaro, a w ponad połowie województw – Euforia, Linus i RGT Bilanz. Rekomendacja odmian w większej liczbie województw świadczy o ich dużej stabilności plonowania w różnych warunkach glebowo-klimatycznych oraz przy różnym przebiegu pogody w poszczególnych latach badań.

Szczegółowe wyniki doświadczeń PDO z lat 2018-2020 zawiera tab. 1. Odmiany w tabeli uszeregowano według malejącego plonu ziarna na przeciętnym poziomie agrotechniki (a1) w poszczególnych grupach technologicznych. Różnica między najlepiej i najgorzej plonującą odmianą jest znaczna i wynosi w zależności od poziomu agrotechniki 12-14 dt z ha. Wybór właściwej odmiany może więc przynieść wymierne korzyści ekonomiczne.

mgr inż. Andrzej Najewski     

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej

Fot. Fiedler

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 8/2021 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy