Wybierz strategię odchwaszczania

2020-10-01

Niewiele jest nowości dotyczących nalistnego odchwaszczania zbóż w terminie jesiennym. Niemniej program powschodowego zwalczania chwastów jest obszerny i chociaż mało wzbogacony, warto przypomnieć sobie oferowane zalecenia.

Podstawową cechą zabiegów nalistnych jest długi termin stosowania poszczególnych herbicydów. Część z nich jako produkty handlowe  zalecana jest przez krótki okres, jednak rozpatrując je jako substancje czynne, okazuje się, że mogą być aplikowane w wielu różnych fazach rozwojowych. Warto te różnice porównać, zwłaszcza że głębsza analiza wykazuje także zróżnicowanie w wysokości dawek (w przeliczeniu na substancje czynne) oraz w zakresie możliwości stosowania w poszczególnych gatunkach zbóż.

Krótko po wschodach

W krótkim przedziale czasowym zalecana jest pendimetalina. To substancja o działaniu doglebowym, niszcząca w najlepszym przypadku chwasty młode, o słabo wykształconym systemie korzeniowym. Kilka preparatów jest zarejestrowanych do stosowania tylko przed wschodami, natomiast od momentu szpilkowania do fazy trzech liści zalecane są Activus 400 SC i Pendigan Strong 400 SC (pendimetalina). W tym samym terminie można wykonać opryski preparatami Cayman Pro 440 SC i Ordago Pro 440 SC (pendimetalina + diflufenikan). Nieco dłużej, do fazy pełni krzewienia, wolno stosować jeden z nowszych herbicydów – Picona (pendimetalina + pikolinafen).

W bardzo zróżnicowanych terminach

Warto wyjaśnić, że niektóre terminy w skali BBCH „nakładają się”. I tak np. znak równości można postawić między „…do fazy czterech liści” a „…do początku krzewienia” lub między „…do fazy sześciu liści”, a „…do pełni krzewienia”. Pod względem zróżnicowanych terminów, rekordy biją dwie substancje czynne – flufenacet i diflufenikan, które oprócz zabiegów nalistnych są zalecane także doglebowo. Można je stosować jako pojedyncze, łącznie jako mieszaniny oraz jako mieszaniny z innymi substancjami czynnymi.

Zabiegi samym flufenacetem można wykonać od fazy szpilkowania do trzech liści (Glosset, Glosset 600 SC), od szpilkowania do sześciu liści (Fluent 500 SC), od pierwszego do drugiego
liścia (Fence, Palisade 480 SC) lub do początku krzewienia (Cetnik 500 SC, Cevino 500 SC, Inker 500 SC). Z kolei zabiegi samym diflufenikanem wykonuje się później. Pierwszy termin to faza drugiego i trzeciego liścia (Clayton El Nino, Diflanil, Dina, Flufenik, Legato, Premazor Sad, Ryś, Stakato, Talos, Ukulele), natomiast drugi termin obejmuje fazę od czwartego liścia do trzech rozkrzewień (Adiunkt, Herubin, Saper). Chociaż wszystkie preparaty są produkowane w formulacji 500 SC, ich dawki są różne (0,2; 0,2-0,3 i 0,24-0,3 l/ha).

Pełen „festiwal” terminów to zabiegi łącznego stosowania obu substancji czynnych. Od szpilkowania do trzech liści (Bat 600 SC, Battle Delta 600 SC, Czarnobyl, Naceto SC), do czterech liści (Arnold), do początku krzewienia (Mertil 600 SC, Reliance 600 SC), do pełni krzewienia (Komandos 560 SC, Kompleks 560 SC, Komplet 560 SC), do końca wegetacji (Expert 600 SC, Herold 600 SC). Od pierwszego liścia do początku krzewienia zalecane są mieszaniny zbiornikowe.

tekst i fot. inż. Adam Paradowski

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 10/2020 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy