Wysyp nowych odmian

2020-04-01

Kukurydza należy do kluczowych roślin uprawnych. Toteż każdego roku zgłaszane są do badań urzędowych nowe odmiany z zamiarem wpisania ich do krajowego rejestru.

Okres prowadzenia badań przed zarejestrowaniem odmiany standardowo trwa dwa lata. Zdarza się jednak jego wydłużenie do trzech lat, jeżeli dwuletnie wyniki badań wartości gospodarczej (WGO) są niejednoznaczne lub nierozstrzygnięte okażą się wyniki badań odrębności, wyrównania i trwałości (OWT). Obecnie krajowy rejestr liczy 238 odmian kukurydzy (54 krajowe i 184 zagraniczne). Wobec ponad 5 tysięcy odmian tego gatunku wpisanych do rejestru wspólnotowego (CCA), nasza lista nie jest zbyt długa. Warto pamiętać, że każdego roku z krajowego rejestru ubywają odmiany z powodu upłynięcia ich 10-letniego wpisu, który nie został przedłużony, lub utraty znaczenia gospodarczego i ich wycofania z rejestru przez samych właścicieli. Pożądany jest więc coroczny dopływ nowych odmian.

Uzyskały dobre wyniki

W doświadczeniach odmianowych lat 2018-19 wystarczającą plenność i wczesność uzasadniającą rejestrację wykazało 28 nowych odmian. Wśród nich znalazło się 18 odmian ziarnowych i 10 kiszonkowych. Ważniejsze wyniki ich ocen zawierają tabele 1.-2. Natomiast poniżej zamieszczono charakterystyki opisowe nowych odmian. Uszeregowano je alfabetycznie według kierunków użytkowania i grup wczesności, w których były oceniane przed zarejestrowaniem. Oznaczenia literowe SC i TC pozwalają zidentyfikować odmiany mieszańcowe odpowiednio dwuliniowe (pojedyncze) i trójliniowe, a DC – czteroliniowe.

Karolina Piecuch

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej

fot. Panek

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 04/2020 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy