Wyznaczyć drugą dawkę azotu

2019-04-01

Zbliża się termin stosowania drugiej wiosennej dawki azotu w pszenicy ozimej. Jest ona określana jako dawka korekcyjna. Jej wielkość i termin aplikacji ściśle się wiąże z aktualnym stanem plantacji.

Termin stosowania drugiej dawki azotu na zboża ozime rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo pod koniec fazy krzewienia, a kończy w fazie ukazania się języczka liściowego. Wtedy w pszenicy zachodzi nie tylko intensywny przyrost masy, ale też ustala się struktura łanu, a ściślej te elementy struktury plonu, które w największym stopniu decydują o jego wielkości.

Dawka raczej umiarkowana

Celem stosowania drugiej dawki N jest kontrola struktury łanu, czyli liczby źdźbeł na jednostce powierzchni, liczby zawiązanych kłosów i liczby ziarniaków w kłosie. Druga dawka azotu dla spodziewanego plonu ziarna na poziomie np. 70 dt/ha w zależności od stanu łanu powinna się kształtować w zakresie od 30 kg (łan dobry) do 50 kg N/ha (łan słaby). Wyznaczając drugą dawkę azotu, nie należy zapominać, że stanowi ona cześć realizowanego programu nawozowego i powinna być odnotowana w karcie pola.

tekst i fot. dr hab. Renata Gaj

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 04/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy