Zanim wzejdzie kukurydza

2020-04-01

Deficyt wody w glebie ciągle nam towarzyszy, ale nadzieją są spokojne deszcze, które zmniejszą braki wody w glebie. To dobry symptom dla wszystkich rolników zainteresowanych doglebowym odchwaszczaniem upraw.

Planując odchwaszczanie kukurydzy herbicydami doglebowymi, warto pamiętać, że istnieją dwa rozwiązania. Pierwsze to zaopatrzenie się w herbicydy zalecane wyłącznie przed wschodami kukurydzy. Natomiast drugie, dla bardziej zapobiegliwych, to zakup środków chwastobójczych, które można stosować zarówno przed, jak i wcześnie po wschodach kukurydzy.

Ciągle popularne

Wielu producentów kukurydzy z pewnością jeszcze pamięta popularne triazyny reprezentowane przez atrazynę i symazynę. Zostały wycofane ok. 15 lat temu i wydawało się, że niewiele czasu potrzeba do wycofania terbutyloazyny, czyli kolejnej substancji czynnej z tej grupy. Nic bardziej mylnego. Przetrwała głównie jako komponent preparatów dwu- (Successor Tx 487,5 SE) i trzyskładnikowych (Lumax 537,5 SE), a ostatnio pojawiła się także zalecana pojedynczo (tabela). Jednak poprzedziły to rejestracje mieszanek fabrycznych: dwuskładnikowego preparatu Aspekt T (terbutyloazyna + flufenacet) zalecanego w fazie 1-3 liści kukurydzy (BBCH 11-13) oraz trójskładnikowych odpowiedników Jotamun, Metodus i Undito – wszystkie 650 WG (terbutyloazyna + izoksaflutol + mezotrion).

Adam Paradowski

fot. Panek

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 04/2020 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy