Zmiany w asortymencie preparatów w 2021 roku
2021-01-04
Na polskim rynku środków ochrony roślin obserwuje się od kilkunastu lat dynamiczne zmiany wynikające głównie z tzw. przeglądu substancji czynnych, prowadzonego przez Komisję Europejską (KE). Kolejne substancje czynne „wypadają”, co skutkuje corocznie wycofaniem nawet kilkudziesięciu produktów. Nowych przybywa niewiele, a problemów z agrofagami, choćby ze względu na zmiany klimatyczne, jest coraz więcej. Niełatwo odnaleźć się w tym zarówno firmom fitofarmaceutycznym, jak i samym rolnikom.
Przed i po wejściu do UE
Analizując krajowy rynek środków ochrony roślin na przestrzeni minionych kilkunastu lat, można zauważyć zmiany zarówno w liczbie preparatów, jak i substancji czynnych. W 2004 r. zarejestrowanych było 1100 produktów, w tym 374 substancji czynnych. W 2019 r. w rejestrze środków ochrony roślin było już 2388 preparatów, ale tylko 262 substancje czynne. Natomiast na koniec roku 2020 w rejestrze znajdowało się aż 2405 preparatów, ale tylko 251 substancji czynnych (rys. 2). Najwięcej jest herbicydów, które w roku 2020 stanowiły prawie połowę wszystkich preparatów (tab. 1). Ogólny wniosek nasuwa się jeden – wprawdzie liczba dostępnych środków ochrony roślin sukcesywnie zwiększa się i w ostatnich 16 latach nawet się podwoiła, to znacznie zmniejszyła się liczba substancji czynnych. Pozytywnym aspektem jest zwiększająca się w ostatnich latach liczba biopreparatów zawierających mikroorganizmy. W 2004 r. było tylko 12 takich preparatów, opartych na trzech gatunkach bakterii pasożytniczych i jednym gatunku wirusa owadobójczego, a w grudniu 2020 r. było już 36 produktów, zawierających kilkanaście gatunków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rejestracji podlegają biopreparaty zawierające mikroorganizmy, takie jak: wirusy, pierwotniaki, grzyby i bakterie, a nie podlegają jej te, które zawierają makroorganizmy, takie jak: nicienie pasożytnicze, drapieżne roztocze oraz pasożytnicze i drapieżne owady. Na rynku polskim jest więc dostępnych coraz więcej biopreparatów składających się z makroorganizmów – gatunków wrogów naturalnych (żywe organizmy), wykorzystywanych do zwalczania agrofagów głównie w uprawach pod osłonami i w sadach.
Wycofywane herbicydy
Dla producentów rolnych dużą stratą było wycofanie w 2020 r. herbicydów zawierających dikwat. Na rynku było zarejestrowanych 17 preparatów z tą substancją czynną. W ubiegłym roku „zniknęło” z rejestru 20 herbicydów posiadających w swoim składzie desmedifam, stosowanych do zwalczania chwastów w burakach cukrowych.
8 października 2020 r. upłynął ostateczny termin przechowywania, stosowania i unieszkodliwiania preparatów zawierających chloroprofam.
dr inż. Żaneta Fiedler
Nowoczesna Uprawa
Cały tekst można przeczytać w wydaniu 1/2021 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”
Komentarze
Brak komentarzy