Zwalczać już od siewu
2019-04-01
Wczesne zabezpieczenie plantacji kukurydzy przed zachwaszczeniem mogą zapewnić herbicydy stosowane przedwschodowo.
Najbardziej szkodliwe w kukurydzy są chwasty pojawiające się wcześnie, a w szczególności te, które zdążą wzejść przed rośliną uprawną. Z bardzo niekorzystną sytuacją można mieć do czynienia w przypadku chłodniejszej wiosny. Niska temperatura hamuje kiełkowanie oraz wzrost kukurydzy, która nawet w optymalnych warunkach na początku rozwija się powoli. W tym czasie chwasty o niższych potrzebach termicznych dynamicznie rosną, stają się bardziej konkurencyjne i mniej wrażliwe na działanie herbicydów.
Na wczesne zabiegi odchwaszczania najczęściej decydują się rolnicy, którzy mają dobre rozeznanie w składzie gatunkowym chwastów i spodziewają się ich szybkich wschodów. Z asortymentu doglebówek przeznaczonych do stosowania w kukurydzy w ostatnich latach znikło kilka sprawdzonych substancji czynnych.
Ubywa sprawdzonych substancji
W 2007 r. spore zamieszanie spowodowało wycofanie bardzo popularnej atrazyny. Rok później wycofano alachlor, a następnie acetochlor. Najświeższa strata to linuron, który ostatni raz można było wykorzystać w ubiegłym sezonie.
Pomimo tych niekorzystnych zmian z punktu widzenia rolnika, również aktualnie dostępne substancje czynne stosowane doglebowo pozwalają dobrze zabezpieczyć plantację, przynajmniej w początkowym etapie wzrostu kukurydzy. Trzonem tego „arsenału” jest zaledwie kilka związków chemicznych, które wschodzą w skład większości produktów wykorzystywanych w terminie przedwschodowym.
Herbicydem o długim stażu na rynku jest pendimetalina. W Polsce po raz pierwszy została zarejestrowana w 1979 r. Jej spektrum chwastobójcze obejmuje wiele pospolitych gatunków, m.in. chwastnicę jednostronną, włośnicę zieloną, komosę białą, tobołki polne i gwiazdnicę pospolitą. W kukurydzy dostępnych jest kilka produktów bazujących na tej substancji. Większość można wykorzystać po siewie, a także po wschodach rośliny uprawnej w fazie 1-2 liści chwastów, np. Pendigan 330 EC. Pendimetalina zarejestrowana została również w fabrycznej kombinacji z dimetenamidem-P (Spectrum Plus, Wing P 462,5 EC). Taką mieszaninę można zastosować wyłącznie w zabiegach przeprowadzonych po siewie, ale przed wschodami kukurydzy
(BBCH 00).
Podniesiona skuteczność
S-metolachlor jest substancją czynną cenioną ze względu na efektywne niszczenie szeregu ciepłolubnych gatunków traw, tzw. prosowatych, do których należą chwastnica jednostronna i włośnice. Jeszcze do późnych lat 90. XX w. do dyspozycji rolników była jedynie mniej aktywna wersja tego związku tworzona przez równą w proporcjach mieszaninę S-metolachloru i R-metolachloru. Rozwój nowych metod syntezy pozwolił zwiększyć w mieszaninie udział bardziej aktywnego S-metolachloru (>80%). Herbicydy zawierające głównie tę formę związku pojawiły się w Polsce w 1999 r. Ze względu na wyższą aktywność mogą być stosowane w niższych dawkach (w porównaniu do starszej formy), z zachowaniem wysokiej skuteczności chwastobójczej.
tekst i fot. Tomasz Snopczyński
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB,
Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli we Wrocławiu
Cały tekst można przeczytać w wydaniu 04/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”
Komentarze
Brak komentarzy