Gdzie na dni pola?
2019-06-03
Pod koniec maja i przez cały czerwiec na terenie kraju będą się odbywać liczne spotkania o charakterze dni pola. Warto wytypować te najbardziej interesujące dla rozwoju swojego gospodarstwa i tam pojechać.
Najbliższe tygodnie będą obfitować w warsztaty i dni pola. Ich organizatorami na ogół są firmy fitofarmaceutyczne, hodowlano-nasienne oraz dystrybucyjne, których aktywność jest coraz większa. Terminy i miejsca ciekawszych wydarzeń przedstawia mapa.
Najnowsze rozwiązania w ochronie
Adama – w czerwcu zaprasza do Pawłowic i Konojad. Tam prezentowana będzie technologia ochrony fungicydowej pszenicy ozimej, ze szczególnym uwzględnieniem nowości – fungicydu Gigant 275 SC.
Bayer Crop Science – zaprasza w czerwcu, a także przez cały rok, do odwiedzania swoich plantacji pokazowych w centrach doradztwa technicznego. Na dziesiątkach poletek doświadczalnych będzie można sprawdzić efekty działania różnych preparatów w ochronie zbóż, kukurydzy i rzepaku. Spotkania będą mieć charakter warsztatowy. Omówiona zostanie efektywność zastosowanych rozwiązań w odniesieniu do przebiegu pogody i presji patogenów.
Firma zaprasza klientów indywidualnych i grupy zorganizowane – po wcześniejszym umówieniu terminu przyjazdu. Lokalizacje rolniczych centrów doradztwa technicznego:
- Chechło – Adrian Sikora, tel. 660-440-983;
- Gaj Mały – Marek Drzewiecki, tel. 734-181-727;
- Pordenowo – Wojciech Karaś, tel. 734-181-775;
- Strzeszkowice Duże – Agnieszka Tkaczuk, tel. 734-181-841.
Centrum Badania Odporności:
- Paluzy – Henryk Rojek, tel. 601-597-261.
Ciech Sarzyna – swój dzień pola organizuje w Orłowie. Warsztaty polowe z ekspertami firmy będą obejmować m.in. prezentację efektów działania środków ochrony roślin stosowanych w uprawie pszenicy ozimej, kukurydzy i rzepaku. Firma zapowiada prezentację takich nowości produktowych, jak Tezosar, Azoksar, Chwastox Uniwersalny i Toscana.
Corteva – zaprasza na demofarmę do Mirogonowic. Na polach demonstracyjnych i produkcyjnych prezentowane będą wysokie i półkarłowe odmiany rzepaku marki Pioneer, w tym zaprawione zaprawą insektycydową Lumiposa. W programie spotkania przewidziano także prelekcje na temat nowości w uprawie rzepaku.
Innvigo – organizuje dni pola w Ołoboku, Rozbitym Kamieniu, Hulczu, Spytkówkach, Dąbrówce, Radostowie i Karżniczce. Firma przedstawi własne kompleksowe technologie ochrony kluczowych upraw oraz kolekcje odmian firm partnerskich. W części konferencyjnej weźmie udział prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Natomiast Andrzej Brachaczek, dyrektor działu badań i rozwoju Innvigo, zaprezentuje w warunkach polowych nowe produkty, doświadczenia wdrożeniowe i demonstracyjne.
Nufarm – zapowiada dzień otwarty w Kopienicy. Po poletkach doświadczalnych zainteresowanych rolników będzie oprowadzał Grzegorz Wieszołek, kierownik stacji doświadczalnej. W ten sposób firma zamierza pokazać działanie swoich środków w praktyce.
Syngenta – zaprasza na spotkania polowe pod szyldem „Pola klasy S“, które tym razem odbędą się w Polwicy, Kostrogaju, Łęczynie, Rogóźnie i Ulhówku. W programie przewidziano zwiedzanie kolekcji odmian pszenicy ozimej, jęczmienia hybrydowego i rzepaku ozimego. Ponadto zostaną zaprezentowane kompleksowe programy ich ochrony chemicznej oparte na własnych produktach, ze szczególnym uwzględnieniem nowości, jak regulator wzrostu Moddus Flexi czy fungicyd do ochrony rzepaku Amistar Gold. Przewidziano także porady ekspertów i konsultacje techniczne.
Nowe odmiany na poletkach
Grupa KWS – zaprasza na swoją demofarmę do Wybranowa. KWS Zboża oraz KWS Polska na specjalnie przygotowanych poletkach demonstracyjnych wspólnie zaprezentują aktualną ofertę odmian zbóż, kukurydzy, rzepaku i buraka cukrowego, które będą dostępne w nadchodzącym sezonie, oraz wszystkie nowości. Szczegółowych informacji z zakresu uprawy ww. roślin będą udzielać hodowcy i przedstawiciele obu firm.
Hodowla Roślin Strzelce – organizuje tradycyjnie dzień pola w Strzelcach. Dla zwiedzających zostały przygotowane poletka demonstracyjne z ponad 130 odmianami roślin rolniczych. Po raz pierwszy na żywo będzie
można zobaczyć odmiany zarejestrowane w 2019 r., a także kandydatów do rejestracji w 2020 r. Natomiast współorganizator – firma BASF – zaprezentuje swoje rozwiązania w ochronie roślin. Uczestnicy będą mogli się konsultować bezpośrednio z hodowcami i ekspertami ds. ochrony roślin. Natomiast wystawa będzie obejmować ofertę producentów i dystrybutorów środków do produkcji rolnej.
IGP – zapowiada serię imprez polowych w Gościejewie, Manasterzu, Małocinie i Smardzku. Tam na polach produkcyjnych zostanie przedstawiona kolekcja odmian rzepaku ozimego oraz zbóż ozimych (pszenica, pszenżyto i jęczmień).
Małopolska Hodowla Roślin – organizuje swój dzień pola w Białce. Zaprezentuje tam na poletkach demonstracyjnych kolekcję odmian roślin rolniczych. Szczegółowych informacji z zakresu ich uprawy będą udzielać hodowcy i przedstawiciele firmy.
Poznańska Hodowla Roślin – zaprasza na dzień pola do Nagradowic. W programie przewidziano zwiedzanie poletek demonstracyjnych z kolekcją odmian roślin rolniczych oraz technologii ich uprawy, ciekawe wykłady oraz otwarcie najnowocześniejszej linii technologicznej do produkcji materiału siewnego – zaprawianie i pakowanie nasion (inwestycja z 2019 r.). Zaplanowano też zwiedzanie Stacji Hodowli Roślin w Nagradowicach, gdzie hodowane są nowe odmiany zbóż.
Top Farms Nasiona – organizuje swój dzień pola w Drogoszach. Na poletkach demonstracyjnych zostanie przedstawiona kolekcja odmian zbóż z własnej oferty. W spotkaniu wezmą też udział przedstawiciele koncernów chemicznych i nawozowych, którzy będą udzielać porad dotyczących żywienia i ochrony roślin.
Dystrybucja też aktywna
AgroAs – zaprasza na dni pola do Nowej Wsi Małej. W części merytorycznej zaplanowano zwiedzanie kolekcji odmian pszenicy, jęczmienia, kukurydzy i rzepaku na poletkach demonstracyjnych, które zostały przygotowane przez dział polowy wraz z firmami partnerskimi. W programie przewidziano także wykłady, pokazy polowe oraz wystawę maszyn rolniczych.
Agrochem Puławy – zaprasza na dzień pola do Gręblina. W części merytorycznej zaplanowano zwiedzanie kolekcji odmian zbóż i rzepaku na poletkach demonstracyjnych oraz prezentację aktualnej oferty Agrochem Puławy i firm partnerskich – dostawców środków do produkcji rolnej.
Osadkowski – organizuje cykl imprez „Zielone Pola Lato” w Jakubowicach, Rudziczce, Dłoni, Sulinie, Szlagnowie, Zielinie, Nowej Wsi, Sadkach i Wasylowie. Wszędzie tam w warunkach polowych zostanie zaprezentowana kolekcja odmian zbóż i rzepaku oraz rozwiązania nawozowe i ochroniarskie w ich uprawie.
Osadkowski-Cebulski – swoje imprezy polowe organizuje w miejscowościach Wądroże Wielkie, Sulików, Gaworzyce i Ojerzyce. W programie przewidziano prezentację kolekcji odmian rzepaku ozimego i zbóż ozimych, ocenę skuteczności zabiegów fungicydowych i herbicydowych w tych uprawach oraz pokazy pracy maszyn.
ProCam – oczekuje na zwiedzających w Brzóstowni, Podolanach, Karolewie, Ratyczowie, Strachocinie, Szepietowie i Stanowie. Na poletkach demonstracyjnych zostanie zaprezentowana kolekcja odmian rzepaku ozimego i pszenicy ozimej, a także programy ich nawożenia i ochrony polecane przez doradców firmy. Ponadto doradcy będą pomagać przy identyfikacji zagrożeń fitosanitarnych oraz badaniu gleby i wody.
Soufflet Agro – organizuje dni elewatorów w Gołańczy, Kościanie i Strzelinie. W programie przewidziano prezentację kolekcji odmian zbóż ozimych i jarych oraz rzepaku, wraz z omówieniem ich agrotechniki. Firma omówi także aktualną ofertę produktową. Na spotkaniu będą obecni eksperci z dziedziny uprawy i ochrony roślin.
Wia-Lan – zaprasza na spotkania polowe do Potoku Wielkiego, Liplasu, Brzeźc, Biskupic, Pobołowic i Nehrybki. We wszystkich lokalizacjach zostanie zaprezentowana oferta odmian pszenicy i rzepaku na poletkach demonstracyjnych w różnych kombinacjach ochrony i nawożenia.
Jtekst i fot. Joanna Panek
Nowoczesna Uprawa
Cały tekst można przeczytać w wydaniu 06/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”
Komentarze
Brak komentarzy