Na kwitnący rzepak

2021-04-22

Trudny dla rzepaku sezon 2018/19 spowodował, że plony nasion były niezadowalające. Skutkowało to niewielkim odwrotem od rzepaku. Mamy nadzieję, że taka sytuacja się nie powtórzy w tym roku.

Obecny stan plantacji rzepaku ozimego na razie dobrze rokuje. Warunkiem, który trzeba będzie spełnić w dalszym prowadzeniu upraw jest ochrona przed szkodnikami i grzybami chorobotwórczymi. W końcowej fazie wzrostu roślin mogą one powodować duże straty w plonie.

Najwięcej zależy od pogody

Zwracamy uwagę, że występowanie chorób w sezonie może być gwałtowne i tragiczne dla dalszego losu plantacji. Ich pojawienie się związane jest z fazą rozwojową rośliny, ale muszą temu towarzyszyć również inne warunki sprzyjające rozwojowi patogenów (tabela 1.).

Tabela 1. Najważniejsze choroby występujące w rzepaku w okresie kwitnienia i dojrzewania

ChorobaObjawyMożliwość pomylenia z inną chorobą lub czynnikiem
Czerń
krzyżowych
Na liściach i łuszczynach owalne, brunatne plamy, często koncentryczne strefowanie z żółtą obwódką, stopniowo się zlewają. Na pędach podłużne, czarne plamy o wyraźnie zaznaczonych brzegach. Porażone łuszczyny przedwcześnie pękają i osypują sięmączniak rzekomy, sucha zgnilizna kapustnych
Sucha zgnilizna kapustnychNa liściach i łuszczynach owalne, jasnobrązowe nekrozy, często z żółtą otoczką, na powierzchni plam występują skupiska piknidiów (czarne punkty). Starsze plamy ulegają wykruszeniu. Na szyjce korzeniowej wgłębione, brunatne plamy, obejmujące stopniowo coraz większy obwód podstawy pędu. Na łodygach podłużne jasnobrunatne plamy otoczone brunatną obwódką, na ich powierzchni występują skupiska piknidiówczerń krzyżowych, szara pleśń
Szara pleśńNa liściach i łodygach zagłębione, nieregularne sinozielone plamy pokryte szarobrązowym nalotem grzybni i zarodników. Porażone organy deformują się i zamierają. Na łuszczynach szary nalot struktur grzyba. Porażone łuszczyny przedwcześnie pękają i się osypująsucha zgnilizna kapustnych, mączniak rzekomy, uszkodzenia przez inne czynniki
WerticiliozaNa liściach obserwuje się żółknięcie, które początkowo obejmuje tylko połowę blaszki liściowej. Na łodygach podłużne, jasnobrązowe, potem szare lub czarne plamy. W okresie dojrzewania pojawiają się na nich małe, czarne mikrosklerocja grzyba, kutikula łodygi pęka, wówczas można ją łatwo odrywać pasamiszara pleśń, zgnilizna twardzikowa
Zgnilizna
twardzikowa
Na łodygach jasne, szare plamy otaczające obwód, wyraźnie odgraniczające się od zdrowych tkanek. Na powierzchni plam i wewnątrz łodygi widoczna jest biała, watowata grzybnia, a po 2-3 tygodniach na grzybni pojawiają się przetrwalniki – sklerocja, najpierw szare, następnie czarne. Łuszczyny również zostają opanowane przez grzybnię patogena, w której tworzą się sklerocjasucha zgnilizna kapustnych, szara pleśń


Oczywiście mamy tutaj na myśli przebieg pogody (opady i temperatura) i towarzyszące tym warunkom konkretne sytuacje na plantacji, a w szczególności wilgotność gleby czy temperaturę w zbiorowisku roślin.

W przypadku sprawcy zgnilizny twardzikowej (Sclerotinia sclerotiorum) ważnym źródłem infekcji są przetrwalniki (sklerocja) tego grzyba, leżące na powierzchni gleby lub tuż pod jej powierzchnią. Jednak aby były one groźne dla rzepaku znajdującego się w fazie kwitnienia, muszą zostać spełnione warunki w postaci: wilgotnej powierzchni gleby, podwyższonej wilgotności względnej powietrza (80-86%) i temperatury 11-20°C panującej przez ponad 20 godzin.

Podane warunki często występują na wielu polach właśnie w fazie kwitnienia rzepaku. W takiej sytuacji ze sklerocjów wyrastają owocniki, czyli apotecja, które są w stanie wytworzyć 2-20 milionów zarodników workowych. Przetrwalników na powierzchni gleby jest z reguły wiele, stąd ich ogromny potencjał infekcyjny. W przypadku zgnilizny twardzikowej nie jest to jedyne źródło zakażenia. Innym źródłem tej choroby są strzępki grzybni bytujące w glebie, a wyrastające bezpośrednio z przetrwalników. Nie należy się dziwić, że przy takiej ilości czynników zakażenia w warunkach sprzyjających infekcji choroba pojawia się nagle i jednocześnie na dużej liczbie roślin.

Przyjmuje się, że zgnilizna twardzikowa pojawia się na plantacji, gdy rzepak znajduje się w fazie BBCH 59-69, czyli mniej więcej od widocznych pierwszych kwiatków (żółty pąk) do końca kwitnienia. Dlatego wówczas należy wnikliwie lustrować plantacje.

Pomimo ogólnie dobrej wiedzy na ten temat, moment pojawienia się choroby na plantacji rzepaku często jest dużym zaskoczeniem. Producenci zwykle reagują na pierwsze objawy choroby i niezwłocznie wykonują zabieg, używając do tego celu zalecanego fungicydu (tabele 2.-3.). Jednak często jest to już spóźniony termin, bo choroba opanowuje kolejne rośliny, nie dając widocznych objawów.

Aby takich sytuacji nie było, lepiej zabieg wykonać przed infekcją przez zarodniki grzyba. Oznacza to prowadzenie zabiegów profilaktycznych w momencie zaobserwowania warunków sprzyjających rozwojowi infekcji. W praktyce przypada to na moment otwarcia się pierwszych kwiatów rzepaku. Natomiast etykiety fungicydów za właściwy termin opryskiwania roślin najczęściej podają fazę opadania pierwszych płatków kwiatowych (BBCH 65). Niestety, w warunkach wysokiej wilgotności termin ten często jest opóźniony i może się przyczynić do gorszej skuteczności zwalczania zgnilizny twardzikowej. Nie jest to wina fungicydów, bo wystarczy zabieg wykonać nieco wcześniej.

Podczas wegetacji może też mieć miejsce inny scenariusz związany z przebiegiem pogody. W warunkach niedoboru wody w glebie i powietrzu warto nieco opóźnić zabieg. Wówczas za właściwy moment można przyjąć fazę pełni kwitnienia lub nawet później. W takiej sytuacji ryzyko infekcji w największym stopniu potęgują opady. Jeśli wystąpią, to po obeschnięciu roślin należy bez zwłoki przeprowadzić zabieg fungicydowy. Jego skuteczność powinna być duża.

Za jednym przejazdem

Zabieg w czasie kwitnienia rzepaku chroni rośliny nie tylko przed zgnilizną twardzikową, ale też przed szarą pleśnią (Botrytis cinerea) i czernią krzyżowych (Alternaria spp.), która w większym stopniu stanowi zagrożenie dla łuszczyn (straty mogą przekraczać 10% plonu nasion). Zastosowane substancje czynne w pierwszym rzędzie skutecznie mają zwalczyć sprawcę zgnilizny twardzikowej, a przy okazji także grzyby powodujące szarą pleśń i czerń krzyżowych.

Uważamy, że w fazie bardzo zaawansowanego kwitnienia najlepiej stosować substancje czynne o działaniu układowym lub użyć fungicydu składającego się z dwóch substancji czynnych, o odmiennym sposobie działania, czyli z różnych grup chemicznych. Istnieje też możliwość utworzenia mieszaniny (na własną odpowiedzialność). Wszystkie te rozwiązania są dobre, jeśli stosowane są we właściwym czasie.

Tylko dzięki prowadzeniu ochrony plantacji rzepaku przed zgnilizną twardzikową w czasie kwitnienia można uratować blisko 3 dt/ha plonu nasion. Jednak pozostają jeszcze inne choroby (szara pleśń czy czerń krzyżowych), które są zwalczane niejako przy okazji. Toteż szacuje się, że zwalczanie całego kompleksu chorób grzybowych w tym terminie pozwala uratować plon przynajmniej 5 dt/ha. Jednocześnie poprawia się dorodność nasion rzepaku, a to pociąga za sobą uzyskanie lepszego ich zaolejenia.

prof. Marek Korbas

dr Ewa Jajor Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

fot. Jajor

Tekst ukazał się w wydaniu 04/2020 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Tabela 2. Przykłady fungicydów jednoskładnikowych

Dawka (kg, l/ha)  
Nazwa środkazgnilizna twardzikowaczerń krzyżowychszara pleśńKarencja (dni)
     
azoksystrobina    
(Agristar; Azbany; Azoguard; Azoksystrobi; Azoxymoc; Azoscan; Aztek; Azyl; Demeter; Komilfo; Korazzo; Ksystro; Rezat; Strobin 250; Strobin 250-I; Strobin 250-II; Tascom; Tazer; Tiger; Zetar) – wszystkie 250 SC; Erazer11121
(Amistar; Ascom; Astar; Azarius-Pro; Azoguard AZT; Conclude AZT; Dobromir Super; Dobromir Top; Globaztar AZT; Mirador; Starami; Zaftra AZT; Zakeo) – wszystkie 250 SC; (Azoxin; Bolid; Makler) – wszystkie 250 SE10,8-1,00,8-1,035
Azaka 250 SC1135
Chamane 250 SC121
Sinstar 250 SC1121
tebukonazol
Ambrossio 500 SC; Bukat 500 SC0,568
(Bounty; Spekfree; Starpro; TebuGuard Plus; Toledo Extra; Ulysses; Ventoux) – wszystkie 430 SC0,750,750,7556
Buzz Ultra DF0,33
Clayton Tabloid EW; Darcos 250 EW; Erasmus 250 EW; Toledo 250 EW1,251,251,2556
Fezan156
(Furtado; Helicur; Tebu; Trion) – wszystkie 250 EW; Sparta 200 EC1,251,251,2535
(Hajduk; Tarcza Łan Extra; Tarcza Plus; Victosar) – wszystkie 250 EW1,0-1,251,0-1,25
Mystic 250 EC; Riza 250 EW; Sparta 250 EW; Troja 250 EW11135
(Orius Extra; Patronius; Syrius; Tyberius) – wszystkie 250 EW11156
prochloraz    
Antero 500 EC; Atropos 500 EC; Virta 500 EC0,90,9
(Amon; Atak; Eyetak; Mondatak; Prima; Prima Duo; Prochloraz; Proplex; Proszek; Proton) – wszystkie 450 EC; Princess; Prolaz150
Prokarb 450 EC145
boskalid    
Cantus; Cersus0,2-0,50,2-0,5
Royalty0,50,5
difenokonazol    
Difcor 250 EC; Difo 250 EC; Nontin 250 EC; Tobruk0,50,556
(Bluna; Ferten; Hajmon; Valor; Wezen) – wszystkie 250 EC0,50,574
protiokonazol    
Protendo 300 EC0,3-0,60,3-0,656
flutriafol    
Impact 125 SC111
mandestrobina    
Intuity 250 SC0,8
tiofanat metylu    
(Bajlando; Sintop 500 SC; Tiofan; Tiofanat Metylowy; Tiptop; Topsin M) – wszystkie 500 SC1,41,41,414
Helmtop 500 SC; Toben 500 SC1,41,41,449

Tabela 3. Przykłady fungicydów wieloskładnikowych

Nazwa środkaSubstancja czynnaDawka (kg, l/ha)   
  zgnilizna twardzikowaczerń krzyżowych szara  pleśńKarencja (dni)
      
dwuskładnikowe     
Custodia 320 SCazoksystrobina, tebukonazol1
Lerak 200 ECazoksystrobina, tebukonazol1,5-2,0
Amistar Gold; Amistar Gold Max; Angleazoksystrobina, difenokonazol1
Efilor 193 SC; Emot; Primasolboskalid, metkonazol0,67-1,00,67-1,00,67-1,042
Inviga; Pictor 400 SCboskalid, dimoksystrobina0,50,50,5
Matador 303 SE; Moderator 303 SE; Yamato 303 SEtetrakonazol, tiofanat metylu1,751,751,7549
Polygreen Fungicyde WPoospory Pythium oligandrum0,1
Propulse 250 SEfluopyram, protiokonazol11156
Mistral Extra 280 SC; Skymaster 280 SC; Zakeo Xtra 280 SCazoksystrobina, cyprokonazol0,8-1,00,8-1,00,8-1,030
Symetra 325 SCazoksystrobina, izopirazam1
Tenore 400 EW; Zamir 400 EWprochloraz, tebukonazol1,51,51,556
Clayton Proteb 250 EC; Traper 250 ECprotiokonazol, tebukonazol11156
trzyskładnikowe     
Fundand 450 SC; Kier 450 SC; Mollis 450 SCazoksystrobina, difenokonazol, tebukonazol0,9-1,00,9-1,068

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy