Nawożenie kształtuje jakość bulw ziemniaka

2021-04-20

Nawożenie jest jednym z elementów agrotechniki mającym podstawowe znaczenie nie tylko w kształtowaniu wielkości plonu, ale i jakości bulw ziemniaka, na co obecnie zwraca się coraz większą uwagę.

W zależności od rodzaju zastosowanego składnika nawozowego w różnym stopniu kształtowane mogą być określone cechy jakości bulw.

Wszystkie są ważne

Azot zwiększa wielkość bulw i zawartość białka w bulwach. Wysokie dawki azotu zmniejszają natomiast zawartość skrobi i suchej masy w bulwach, zwiększają zawartość azotanów, opóźniają dojrzewanie roślin ziemniaka,
co może być przyczyną wzrostu uszkodzeń mechanicznych bulw podczas zbioru i zwiększonych strat w czasie ich przechowywania. Wysoki poziom nawożenia azotem może mieć także niekorzystny wpływ na sypkość bulw i ciemnienie miąższu po ugotowaniu. Nawożenie potasem ogranicza ciemnienie miąższu bulw po ugotowaniu, zwiększa zawartość skrobi i witaminy C oraz poprawia sypkość bulw. Nawożenie fosforem natomiast przyspiesza rozwój i dojrzewanie bulw oraz zwiększa odporność bulw na uszkodzenia mechaniczne podczas zbioru i ograniczenie ich strat podczas przechowywania (tab. 1.).

Należy jednak być świadomym roli i funkcji nie tylko podstawowych składników (NPK) stosowanych w nawożeniu, ale i pozostałych, zarówno makroelementowych drugorzędowych (Mg, Ca, S), jak i mikroelementowych, również decydujących o odżywianiu ziemniaka, i w odpowiednim zakresie stosować je w nawożeniu.

Magnez – jest jednym z podstawowych składników chlorofilu i stąd warunkuje wiele procesów enzymatycznych w roślinie, w tym przebieg fotosyntezy, decyduje o zawartości witaminy C i skrobi.

Wapń – wpływa na tworzenie silnego systemu korzeniowego, a bulwy ziemniaka dobrze odżywione wapniem mają gładszą skórkę, są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i lepiej się przechowują.

Siarka – dobre zaopatrzenie roślin przyczynia się do wzrostu zawartości białka i poprawy walorów smakowych bulw.

Mangan – jeden z ważniejszych pierwiastków biorących udział w procesie przemiany materii w roślinach ziemniaka. Skutkiem niedoboru tego mikroelementu może być opóźnienie kwitnienia roślin, zmniejszenie zawartości białka, witaminy C i skrobi. Niedostateczne zaopatrzenie roślin w mangan może się przyczynić również do wzrostu porażenia bulw parchem zwykłym.

Cynk – wchodzi w skład niektórych enzymów regulujących oddychanie oraz  bierze udział w syntezie chlorofilu. Niedostateczne zaopatrzenie roślin w cynk wpływa niekorzystnie na zawartość białka i cukrów.

Bor – współdecyduje o prawidłowym rozwoju stożka wzrostu i reguluje proces kwitnienia. Na bulwach z objawami niedoboru tego składnika skórka staje się ciemniejsza, w porównaniu do bulw dobrze odżywionych, a w miąższu mogą występować różnego rodzaju plamistości.

Miedź – wpływa na przemiany azotu w roślinie, przyczynia się do wzrostu zawartości białka i redukcji azotanów.

Żelazo – bierze udział w syntezie chlorofilu i procesie fotosyntezy,
metabolizmie kwasów nukleinowych oraz redukcji azotanów.

Azot stosuj rozsądnie

Z reguły w praktyce najczęściej spotyka się przypadki stosowania nadmiernych dawek azotu mineralnego, co wynika z faktu, że jest to składnik najbardziej plonotwórczy. Badania przeprowadzone na glebie lekkiej w IHAR–PIB oddział Jadwisin wykazały, że cechy jakości bulw najkorzystniej kształtowały się przy dawce azotu mineralnego 100 kg/ha (tab. 2.). Stosowanie azotu mineralnego na glebie lekkiej w dawce powyżej 100 kg/ha N może już być przyczyną obniżenia zawartości skrobi, suchej masy i witaminy C w bulwach oraz wzrostu ciemnienia bulw po ugotowaniu. Z kolei wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne oraz straty w okresie przechowywania wyraźnie wzrastały po przekroczeniu dawki azotu 120 kg N/ha (tab. 3.).

Korzystaj z wyników badań

Na przykładzie badań polowych przeprowadzonych w IHAR–PIB oddział w Jadwisinie w różnych latach wykazano, że zarówno podstawowe nawozy mineralne NPK oraz nawozy wzbogacające glebę w związki próchniczne (alternatywne nawozy organiczne) stosowane doglebowo, jak i nawozy stosowane w formie dolistnego dokarmiania w różnym stopniu kształtowały jakość bulw ziemniaka (tabele 4., 5. i 6.). Generalnie wykazano, że nawozy wieloskładnikowe z zawartością siarczanowej formy potasu (Agravita, Kemira Solanum, Eurofertil) korzystniej oddziaływały na zawartość skrobi w bulwach niż nawozy wieloskładnikowe z chlorkową formą tego składnika (Polifoski).

Pod wpływem zastosowania nawozu Rosahumus uzyskano znaczny wzrost udziału bulw dużych, o średnicy powyżej 60 mm w strukturze plonu (o 7% w stosunku do obiektu kontrolnego) oraz niewielki wzrost zawartości witaminy C w bulwach, natomiast po dodaniu nawozu Naturvital Plus stwierdzono przyrost o 4% bulw dużych w strukturze plonu, wzrost zawartości skrobi i witaminy C oraz obniżenie poziomu azotanów w bulwach w porównaniu do kontroli.

Wykazano, że dolistne dokarmianie w różnym stopniu, w zależności od zastosowanego preparatu, może się przyczyniać do wzrostu udziału bulw dużych w strukturze plonu, zawartości skrobi oraz witaminy C w bulwach.

Nawożenie opierać należy na analizie gleby i obserwacji roślin w okresie wegetacji. Kompleksowe, pełne zaopatrzenie roślin w łatwo dostępne składniki pokarmowe decyduje bowiem o prawidłowym przebiegu procesów fizjologicznych, co przekłada się bezpośrednio między innymi na uzyskanie odpowiedniej jakości bulw.

Tabela 1. Wpływ NPK na cechy jakości bulw   

Cechy jakościSkładnik pokarmowy* 
 NPK
Wielkość bulw+0+
Zawartość suchej masy0
Zawartość skrobi0, –0+, 0
Zawartość białka +00
Zawartość azotanów+00
Zawartość witaminy C–, 00+, 0
Uszkodzenia mechaniczne+0
Straty w czasie przechowywania++
Sypkość po ugotowaniu00, +
Ciemnienie po ugotowaniu–, 000, +
oddziaływanie: + korzystne, – niekorzystne, 0 – brak wpływu
Źródło: Grzebisz 2011, PWRiL Poznań.

Tabela 2. Wpływ wzrastających dawek azotu na wybrane cechy jakości bulw (lata 2014-2018)

Wyszczególnienie kg N/ha  
 050100150200
Zawartość skrobi, %1414,614,714,514,3
Zawartość azotanów, mg/kg36506383110
Zawartość witaminy C, mg/kg186185183170165
Ciemnienie bulw po ugotowaniu*8,88,78,67,56
Zawartość suchej masy, %2120,920,72019,7
*skala 9-stopniowa; 1 – ciemnienie największe, 9 – brak ciemnienia
Źródło: badania własne

dr inż. Cezary Trawczyński
Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB, Oddział Jadwisin Zakład Agronomii Ziemniaka

Artykuł ukazał się w wydaniu 09/2020 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

            

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy