Przyzwoite wyniki kukurydzy ziarnowej

2019-01-02

Dominującym czynnikiem, który w dużym stopniu wpłynął na wyniki doświadczeń, była nasilająca się susza. Niedobór opadów w największym stopniu dotknął środkowo-zachodnią część kraju, a także rejon środkowego Bugu.

Kukurydza jest dobrym przykładem na to, że rozważny wybór odmiany to najlepsza inwestycja. Niestety, trzeba na bieżąco śledzić ruch odmianowy, bowiem tylko nieliczne z nich utrzymują się na czołowych pozycjach dłużej niż pięć lat. Starsze odmiany zastępowane są przez nowe, o wyższym potencjale plonowania i lepszych cechach gospodarczych. W kukurydzy wykorzystanie postępu odmianowego jest łatwiejsze niż u innych zbóż, bo materiał siewny musi być corocznie odnawiany. Własna reprodukcja mieszańca kukurydzy skutkuje obniżeniem plonu o 20-30% i nierównomiernym dojrzewaniem.

Bardzo bogaty wybór

Obecnie stan krajowego rejestru obejmuje blisko 190 odmian kukurydzy, z czego ok. 2/3 adresowanych jest do producentów ziarna. Corocznie po uzyskaniu pomyślnych wyników badań dopisywanych jest ok. 20 odmian ziarnowych. Informacji o wydajności nowych odmian najlepiej szukać w wynikach PDO (porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego). Prowadzi je od 20 lat COBORU wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy (PZPK).

prof. Tadeusz Michalski

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 

Polski Związek Producentów Kukurydzy

fot. Panek

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 01/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy