Wyraźna reakcja ziemniaka na suszę

2019-02-01

Ziemniak, a szczególnie jego odmiany o dłuższej wegetacji, ma duże zapotrzebowanie na wodę, której zarówno niedobór, jak i nadmiar ogranicza potencjał plonowania.

Obecnie w krajowym rejestrze znajdują się 92 odmiany ziemniaka (stan na 18.01.2019 r.), w tym 56 krajowych i 36 zagranicznych. Spośród nich większość to odmiany jadalne, przeznaczone głównie do bezpośredniego spożycia. Oprócz odmian zarejestrowanych w Polsce producenci ziemniaka mogą również korzystać z ponad tysiąca odmian, które są wpisane do wspólnotowego katalogu odmian roślin rolniczych (CCA), pod warunkiem, że spełniają określone wymagania fitosanitarne.

Najpierw zbadać ryzyko

Ogromna większość „wspólnotowych” odmian nigdy nie była sprawdzana w polskich warunkach. Dlatego nieznana jest ich reakcja na występujące w Polsce okresowe niedobory opadów i ich nierównomierny rozkład, co w skrajnych przypadkach może bardzo obniżyć wielkość i jakość plonu. Podjęcie decyzji o uprawie takich odmian, szczególnie na dużych powierzchniach, jest bardzo ryzykowne. Dokonując ich rotacji w latach (wymiana starszych kreacji na nowe) należy je wprowadzać ostrożnie, rozpoczynając od uprawy na mniejszej powierzchni. W ten sposób zmniejszy się ryzyko nietrafienia z nową odmianą. Warto przy tym skorzystać z corocznie publikowanych i aktualizowanych list odmian zalecanych do uprawy na obszarze poszczególnych
województw.

dr Tomasz Lenartowicz

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej

fot. Dreczka

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 02/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy