Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy odczułeś/odczułaś już wpływ epidemii na działanie Twojego gospodarstwa?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Artykuł z numeru: 7/2019
          Najlepiej wybierać sprawdzone odmiany
 
Odmiany rzepaku ozimego badane w systemie porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO) z reguły można znaleźć wśród licznych ofert handlowych.
 
 
 
Pochylanie się roślin na obrzeżu plantacji może być spowodowane dużą masą łuszczyn.  
Zdjęcie: Broniarz
 
Zbliża się czas dokonywania wyboru odpowiednich odmian rzepaku ozimego. Zarówno w ofercie firm hodowlano-nasiennych, jak i punktów dystrybucyjnych, jest ich bardzo dużo. Jednak trzeba je dopasować do warunków przyrodniczo-ekonomicznych gospodarstwa. Podjęcie takiej decyzji mogą ułatwić wyniki doświadczeń realizowanych w ramach systemu porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego PDO.
 
Liczna grupa badanych w PDO
 
Prowadzone corocznie badania odmian w ramach systemu PDO są jednym ze sposobów pozyskiwania obiektywnych informacji. Umożliwiają sprawdzenie aktualnej wartości dużej liczby odmian wpisanych do krajowego rejestru (KR) oraz niektórych ze wspólnotowego katalogu (CCA) – w sezonie wegetacyjnym 2017/18 badano 8 takich odmian. Większość ocenianych odmian (łącznie 66) pochodziła z naszego rejestru.
 
W 2018 r. plonowanie rzepaku ozimego było bardzo zróżnicowane regionalnie. Przeważnie większe plony zbierano na południu i wschodzie kraju, a w Wielkopolsce i na Kujawach oraz w północno-zachodniej i środkowej części Polski plonowanie było słabsze. Zdecydował o tym przebieg pogody, który cechował się nadmiarem opadów w okresie początkowego wzrostu roślin jesienią, zwłaszcza na północy kraju, a następnie dużym deficytem wodnym, który skutkował pogłębiającą się suszą wiosenną, głównie w maju i czerwcu.
 
Mniej niż przed rokiem
 
W 1/3 wszystkich zebranych doświadczeń plon nasion wyniósł poniżej 30 dt/ha, w 42% doświadczeń zebrano plon w przedziale 30-50 dt/ha, a w pozostałych powyżej 50 dt/ha. 
Z uwagi na dużą nieścisłość wyników plonowania, kilka doświadczeń zostało zdyskwalifikowanych po zbiorze. Średni plon nasion badanych odmian z wszystkich zebranych doświadczeń był mniejszy od uzyskanego w 2017 r. o 6,6 dt/ha, tj. o 15%. Rzepak lepiej plonował w rejonach V, IV i VI, a gorzej w rejonach I i III, w których pogłębiająca się susza była najbardziej dotkliwa.
 
Jacek Broniarz
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych
w Słupi Wielkiej
 
 


Komentarze
Dodaj komentarz
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat