Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Warto wiedzieć

Inwestują w nasiennictwo

2015-11-03

Pod koniec września w Monheim (Niemcy) firma Bayer CropScience dokonała otwarcia zakładu produkującego materiał siewny rzepaku, któremu nadano nazwę Europejskie Centrum Przygotowania Materiału Siewnego Rzepaku. Ta inwestycja pokazuje, że przed branżą nasienną jawi się świetlana przyszłość, skoro cieszy się tak dużym zainteresowaniem światowych potęg na rynku środków do produkcji rolnej.
Światowy rynek nasion w 2012 r. był wart 990 mln €, a Europa jest najbardziej produktywnym regionem świata. Globalna produkcja rzepaku wynosi 65 mln t i ma tendencję wzrostową. Rolnictwo wymaga coraz lepszych odmian i wysokiej jakości materiału siewnego. Jest to rynek wielu ogniw – począwszy od hodowli odmian, poprzez reprodukcję i przygotowanie materiału siewnego, aż po sprzedaż.
– Jakość materiału siewnego określają wymagania rynku, które trzeba spełnić – powiedział podczas ceremonii otwarcia Frank Terhorst, zarządzający nasiennictwem na świat w firmie Bayer CropScience. – Nasze cele są dwa: udana hodowla odmian i dobre wyniki produkcyjne.
Inwestycja Bayer CropScience w ultranowoczesną linię do przygotowania materiału siewnego rzepaku pochłonęła ok. 15 mln €. Zakład mieści się w jednej hali o powierzchni 9 tys. m2. Obok linii do czyszczenia, kalibracji i zaprawiania nasion znajdują się także urządzenia do przyjmowania i magazynowania surowca oraz konfekcjonowania, paletowania i składowania produktów gotowych. Całość jest w pełni zautomatyzowana, a ludzie czuwają jedynie nad poprawnością funkcjonowania instalacji oraz zmianami ustawień parametrów pracy. Do ich dyspozycji pozostają laboratoria i pomieszczenia biurowe.
Nowy zakład całą swoją uwagę ma skupić na materiale siewnym własnych odmian mieszańcowych, zarówno ozimych, jak i jarych. Podobne działania rozpoczęto już w USA i Kanadzie, gdzie wymagania są największe. Obecnie za cel obrano rynek francuski, niemiecki i polski oraz krajów nadbałtyckich. Tu prowadzone są badania nad przystosowaniem odmian do lokalnych warunków. Cel przyjęty na najbliższe lata to ulokowanie na europejskim rynku ok. 6 tys. t materiału siewnego rzepaku rocznie.

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat