Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Warto wiedzieć

Rozważane jest wsparcie

2014-10-02

Unia Europejska rozważa uruchomienie rekompensat dla unijnych producentów żywności poszkodowanych w wyniku restrykcji handlowych nałożonych przez Rosję – poinformował podczas spotkania przedstawicieli biznesu na Cyprze Karl de Gucht, unijny komisarz ds. handlu. Powiedział on, że Unia zastanawia się nad sposobami wsparcia unijnych producentów. W pierwszej kolejności rozpatrywane są możliwości eksportu na alternatywne rynki zbytu, a także ewentualność rekompensat z funduszu uruchamianego w sytuacjach kryzysowych.
Szacuje się, że embargo nałożone przez Rosję na import żywności z krajów Unii Europejskiej może kosztować unijnych producentów nawet 5 mld € w skali roku. Komisarz ds. handlu poinformował także o swojej planowanej wizycie w Stanach Zjednoczonych, w czasie której mają być poruszane kwestie dalszego otwarcia amerykańskiego rynku na towary rolno-spożywcze z UE.
Ponadto Komisja Europejska podała do wiadomości, iż zamierza przeznaczyć dodatkowe 30 mln € na programy promocji żywności w 2015 r., oprócz 60 mln € już przewidzianych na te cele w budżecie WPR. Programy promocyjne są jednym z instrumentów WPR, które mogą zostać uruchomione w celu poprawy sytuacji na unijnym rynku rolnym, zwłaszcza w tych sektorach, które w największym stopniu zostały dotknięte rosyjskim embargiem. Mają one na celu m.in. pomoc w znalezieniu alternatywnych rynków zbytu. Programy te wymagają współfinansowania.
FAMMU/FAPA

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat