Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Warto wiedzieć

Ostrzegają przed podróbkami

2019-03-01

Kupując podróbki, tracisz wiele razy – to hasło kampanii edukacyjnej przeciwko nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin, prowadzonej wspólnie przez Krajową Administrację Skarbową, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Z raportu Unii Europejskiej wynika bowiem, że aż co 7 środek ochrony roślin w Europie pochodzi z nielegalnego źródła.
Początek roku to czas planowania prac w gospodarstwie i wyboru środków ochrony roślin. Dlatego też w tym okresie zwiększa się aktywność przestępców oferujących środki spoza legalnego źródła. Kuszące oferty na aukcjach internetowych czy od przypadkowych obwoźnych sprzedawców powinny pobudzić czujność, zwłaszcza jeśli pochodzą one z zagranicy i wyróżnia je atrakcyjna cena.
Podrobione środki ochrony roślin na pierwszy rzut oka są łudząco podobne do oryginalnych. Oszuści budują zaufanie do oferowanych produktów, zaopatrując je w podrobione etykiety i oznaczenia podobne to tych, które stosują legalnie działający producenci. Jednak w rzeczywistości nie mają one nic wspólnego z oryginalnymi środkami. Ich skład jest zawsze inny. Tymczasem każda, nawet najdrobniejsza zmiana, czyni poważną różnicę. Podczas badań okazuje się, że w opakowaniu jest np. zupełnie inna substancja aktywna, towarzyszą jej inne zanieczyszczenia, a nawet zdarzają się substancje o zupełnie innej klasie toksyczności.
– Największe ryzyko bierze na siebie rolnik – mówi Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. – Dlatego nasilamy działania edukacyjne, aby przestrzegać ich przed zakupem środków ochrony roślin spoza legalnego kanału dystrybucji. Przypominamy, że nie można bez odpowiednich zezwoleń legalnie sprowadzać środków ochrony roślin z zagranicy. Grożą za to liczne kary, w tym odpowiedzialność karna.
Występowanie nielegalnych środków ochrony roślin w Polsce determinuje położenie geograficzne. Dlatego też kluczowa w walce z podróbkami jest współpraca sektora rządowego i prywatnego oraz instytucji państwowych na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
– Od lat obserwujemy, że problem podrobionych środków ochrony roślin rośnie nie tylko w skali krajowej, ale też globalnej – mówi Joanna Tumińska z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. – Walka z fałszerzami wymaga zaangażowania wielu instytucji i organów, a także współpracy z producentami. Nie możemy też zapominać o podnoszeniu świadomości samych użytkowników.
PSOR

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat